Žraloci v ohrožení

Vylovení žraloci
Foto: shutterstock.com

 

Když se řekne žralok, spoustě lidem se vybaví lidožravé bestie. Pravdou ale je, že žraločí napadení je velmi neobvyklé. Například v roce 2015 bylo žralokem napadeno cca 100 lidí a pouze 10 jich přišlo o život. Spousta lidí si žraloky představuje jako bestie kvůli mediím a filmům typu Čelisti a Žraloci útočí. Přitom nejsou o nic víc agresivnější než např. psi, kteří zabijí ročně víc lidí než žraloci.

Žralok bílý
Foto: idnes.cz

Nadměrný lov žraloků je způsoben tím, že se moc lidí o žraloky nezajímá, jelikož si je přirovnávají k lidožravým bestiím. Každým rokem jsou tak zabity desítky milionů žraloků, z čehož vyplývá, že spousta druhů žraloků je na černé listině ohrožených druhů a stále nové druhy přibývají. Žraloci v době páření putují dlouhé vzdálenosti za samicemi a tak jejich rozmnožování není jednoduché. Rybáři také často loví mláďata, což k růstu populace žraloků příliš nepřispívá.

sušení žraločích ploutví
Foto: requins.eu

Hlavní důvodem lovu žraloků jsou jejich ploutve. Ač nemají skoro žádnou chuť, přidávají se do polévky, která je populární hlavně na východě Asie, kde ji koupíte na každém rohu. Také se loví kvůli masu, které je hodně žádané v Evropě.

Žraločí polévka
Foto: requins.eu

Ploutve jsou žralokům odřezávány většinou za živa a jejich těla jsou pak hozeny zpátky do moře, jelikož nemají skoro žádné využití, a tak se rybářům neoplatí vozit je do přístavu. Žraloci tak umírají ve strašných bolestech a bez ploutví se utopí.

Topící se žralok
Foto: requins.eu
Reklama
Přidejte se k nám

Proto je lepší se žraločím pokrmům vyhýbat. Nejen že tím pomůžete žralokům, ale pomůžete tím i lidstvu.

Každý z nás může změnit svět, jen musí změnit svoje myšlení.

Sdílejte článek
Autor má rád vše okolo přírody a zvířat . Taky se zajímá o globální problémy lidstva.
[fbcomments]