Zakázané město – vzdálený přepych a centrum císařské moci

Zakázané město vzniklo v 15. století. V roce 1406 jej nechal postavit císař Jung-le z dynastie Ming. Pracoval na něm více než milion dělníků po dobu 14 let. Podle legendy obsahuje palác 9 999 pokojů. Jedná se o palácový a chrámový komplex s mnohačetnými průchody. Spousta, spousta místa pro pohodlí císaře a jeho početného dvora.

Celkově se jedná o téměř 800 „budov“ v areálu a rozlehlé zahrady, to celé dohromady o rozloze 720 000 m2. Celý tento monumentální komplex  prostor obíhá zeď široká 8,5 m a vysoká 12,5 m. Aby toho nebylo málo, připočtěme i vodní příkop o délce 52 m, který jej chrání, či spíše chránil, před nezvanými hosty.

Zakázané město bylo sídlem čínských císařů od 15. století. Mezi jeho zdmi se vystřídalo 24 císařů dvou dynastií, a to dynastie Ming, za jejíž vlády město vzniklo, a následně dynastie Čching.  Tato mandžuská dynastie obsadila císařský trůn během 17. století a udržela si ho až do roku 1911.

 

Zakázané město Zdroj: http://nd04.jxs.cz

Centrum císařského světa

Reklama
Přidejte se k nám

Do areálu směl vstoupit pouze císař a jeho doprovod. Nebyl určen pro nikoho jiného, než pro nejvýše postaveného, nedotknutelného vládce. Celé Zakázané město symbolizuje tento vztah mezi císařem a „Těmi ostatními“ svou nedosažitelností. Obyčejným lidem byl vstup do Zakázaného města zapovězen pod pohrůžkou smrti. Císař žil ve svém světě za zdmi tohoto velkolepého sídla. V bezpečí a přepychu. V paláci dominuje žlutá barva, jakožto barva císařské rodiny, která mělo představovat moc císaře nad celou říší, jenž byla přirovnávána moci Slunce nad celým světem.

Město v ohrožení

Komplex byl postaven ze dřeva, tudíž hrozilo neustálé nebezpečí požáru. Komplex několikrát vyhořel a byl díky tomu několikrát opravován. V 17. století jej zapálili Mandžuové, kteří se snažili sesadit dynastii Ming z císařského trůnu. Nakonec dosáhli svého a jako dynastie Čching vládli Číně téměř 300 let.

Komplex byl několikrát vypleněn i Japonci, jakožto nepřáteli císařské Číny. A ani místní komunistická strana, v druhé polovině dvacátého století, se ke komplexu paláců nechovala zrovna mateřsky. Celý komplex byl ve víru kulturní revoluce málem rozmetán.

Nakonec se tak nestalo, a tak se nyní turisté mohou pokochat krásou, která byla obyčejným lidem odpírána. Dostanou se do míst, kam po staletí noha obyčejného člověka nevkročila. Město je veřejnosti zpřístupněno od roku 1911 a od roku 1987 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, jakožto největší palácový komplex na světě.

Lvi střežící Palác Nebeské čistoty Zdroj: Asianstyle.cz

 

 

Sdílejte článek
[fbcomments]