Záhada bermudského trojúhelníku

Zdroj: Pinterest

Tento velice známý jev, nacházející se na území mezi Miami, Portorikem a Bermudami, je již přes 70 let nevysvětlitelnou záhadou, nad kterou zatím nedokázali zvítězit ani ti nejlepší vědci z celého světa. Zmizelo zde mnoho dopravních prostředků a existuje několik teorií, jenž se snaží tento úkaz vysvětlit, žádná z nich však nebyla potvrzena. V tomto článku vám ukážeme několik z nich a podíváme se také na některé ze zmizelých lodí a letadel.

Je označován také jako ďáblův trojúhelník“ a celková jeho rozloha je přibližně 1 134 105,5 km², což rozhodně není málo. Jeho vrcholy tvoří Miami (Florida), San Juan (Portoriko) a ostrovy Bermud. Zahrnuje také Golfský proud a část Sargasového moře. Tím, že někteří za jeho hranice považují například Mexický záliv nebo Azory (portugalské souostroví), vzniká za těchto podmínek bermudský čtyřúhelník, o kterém už se však tolik nehovoří.

Území bermudského trojúhelníku (Zdroj: Pinterest)

První, kdo tuto neobvyklou aktivitu zaznamenal, byl Kryštof Kolumbus, který o bermudském trojúhelníku psal ve svém lodním deníku. Ovšem toto místo začalo vědce zajímat až později, hlavní důvod byla především vyvinutější technika.

Pokud máme mluvit o plavidlech, které zde zmizela, tak jedním z nejznámějších případů je loď Cyclops. Její osudný den nastal 4. března 1918, kdy měl být přepraven náklad manganu z Jižní Ameriky do Virginie. Na palubě bylo 309 lidí, nenalezly se však žádná těla, trosky, ani jakékoli podobné stopy. Původně se spekulovalo o tom, že vinu neslo Německo, které vyslalo na tuto loď ponorku, nebo jej unesl Německý kapitán. Dodnes se ale neví, kde je vlastně pravda.

Jedním z dalších známých případů je zmizení pěti amerických bombardérů typu Grumman TBF Avenger, této události se také přezdívá let číslo 19″. 5. prosince 1945, měl být proveden zkušební let, který ale nedopadl tak, jak původně měl. Když byly svrženy bomby, tak velitel letky Charles Tailor hlásil potíže s dvěmi palubními kompasy, hodinami a oznámil také, že se značně zhoršila viditelnost. Na misi, která měla za úkol nalézt ztracené vraky bombardérů, bylo vysláno letadlo PBM Mariner, jenž také zmizelo beze stop a nikdy nebylo nalezeno.

Loď Cyclops (Zdroj: wikipedia.org)
Reklama
Přidejte se k nám

Bruce Gernon, zkušený pilot, prý v roce 1970 zažil tajemnou sílu trojúhelníku. Se dvěma pasažéry letěl z Baham na Floridu. Během jejich letu se však z ničeho nic objevila silná bouře.

„Plánovali jsme let z ostrova Andros na Bahamách do Bimini a pak na mezinárodní letiště v Palm Beach. Odstartovali jsme přesně v 15 hodin. Letěl jsem na plný výkon a ještě jsem zrychlil směrem k mezeře. V tu chvíli se stalo něco zvláštního. Jakmile se letadlo dostalo do tunelu, utvořila se kolem něj podivná spirála. Zároveň jsem měl zvláštní pocit, jako by zmizela gravitace. Trvalo to asi jen 10 sekund. Zdálo se mi, že mě něco vtahuje vpřed skrze prostor, a přesto jsem se zároveň vznášel. Tunel byl dlouhý asi 16 kilometrů, takže jsem jím měl proletět asi tak za tři minuty, ale bylo to mnohem méně, trvalo to snad jen 20 sekund. Miami nás nemohlo najít, protože jsme byli obklopeni elektronickou mlhou. Náš rádiový odpovídač přes ni nemohl proniknout, takže se nedala udat poloha. Tehdy jsem zjistil, že ani navigační přístroje nefungují. Bylo to moc zvláštní.“ prohlásil.

Tento jev samozřejmě přitahuje velkou pozornost společnosti, a proto vzniklo a nadále vzniká desítky různých teorií. Jejich základy se velice liší, od obyčejného vědeckého vysvětlení po základnu vytvořenou mimozemskou rasou. Je tu ale několik teorií, jenž jsou hodně známé a můžou se zakládat na pravdě.

Nebudeme tu zmiňovat mimozemšťany, přece jenom jde o teorii, která nemá pevné základy a jde čistě jen o jednu z možností. Pokud však máme začít tou nejšílenější teorií, tak jde o ztracené město Atlantidu. Byly nalezeny kameny, které by mohly být právě pozůstatky této existence. Brzy byla ale tato teorie vyvrácena s tím, že jde o jiný, přirozeně vyskytující se útvar. Stále jsou tu však lidé, kteří této teorii věří. Legenda tvrdí, že město Atlantida bylo sestaveno ze speciálních krystalů, které obsahovaly nesmírně silnou energii a vyzařovaly “smrtelné paprsky“, které způsobily selhání navigačních systémů, letadel a lodí.

Podle parapsychologických vysvětlení zde existuje okno do jiné časoprostorové dimenze, kam mizí pohřešované lodě, letadla a lidé. Hlášení o podivných časových posunech nebo mizení prostředků z radarů a objevení se až po neuvěřitelně dlouhé době se touto možností vysvětluje. A ačkoli je toto tvrzení nad naše chápaní, musíme uznat, že by hodně věcí vysvětlovalo.

Dalším celkem logickým vysvětlením je, že na území bermudského trojúhelníku je prostě jen vysoce frekventovaná oblast a z tohoto důvodu zde dochází k častým dopravním nehodám. To však nevysvětluje věci jako náhlé změny počasí, nefunkční systémy a především mizení vraků a obětí. Sargasové moře v některých místech dosahuje hloubky až 6 tisíc metrů, takže by se zde mohly vraky jednoduše ztratit, ovšem stále je tu dost nevysvětlených faktů.

Dále se zde vyskytuje spoustu vědeckých vysvětlení, jako například velké množství methanu na dně moře, vysoký výskyt hurikánů a tornád, nebo členitý terén. Žádná z teorií ale nebyla potvrzena a proto můžeme pouze doufat v to, že jednoho dne se tato záhada vysvětlí a k podobným tragédiím již nedojde…

Teorie hovořící o Atlantidě (Zdroj: Emaze)

Jde o velkou shodu náhod, nebo o pokusy mimozemšťanů na lidské rase? Je na každém, čemu věří, bermudský trojúhelník však zůstane nejspíše ještě dlouho velkou záhadou.

 

 


 

 

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]