Vyhlazení Lidic a Ležáků a stovky nevinných obětí

Lom Hluboká nacházející se u Ležáků (Zdroj: blesk.cz)

Když se řekne slovo Lidice nebo Ležáky, nikomu z nás to není cizí. Nedávno, přesněji 10. června, to bylo 75 let od vyhlazení Lidic a brzy budou mít své výročí také Ležáky, které lehly popelem 24. června 1942. V tomto článku si vysvětlíme, co této tragédii předcházelo a jaký byl osud obyvatel žijících právě v těchto obcích.

27. května 1942, což bylo v druhé polovině nacistické okupace, byl spáchán atentát na Reinharda Heydricha, jenž byl Němci nasazen, aby vládl v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Tato operace měla krycí název Anthropoid a můžete si o ní přečíst více v jednom z našich článků. Zemřel v nemocnici na následky, které mu způsobil výbuch po hozeném granátu. Tato událost byla spouštěčem pro vyvražďování obyvatel, kteří tu tehdy žili. Heydrich byl totiž velkým oblíbencem Adolfa Hitlera a proto se nacisté chtěli pomstít každému člověku, který měl s atentátem něco společného. A když náhodou zabili někoho, kdo o této operaci neměl ani tušení, nijak je to netrápilo a brali to jako výhrůžku pro ostatní. Každý den v rozhlasu zněla jména lidí, jenž byli popraveni.

Reinhard Heydrich (Zdroj: bbc.co.uk)

Lidice, které se nacházejí ve Středočeském kraji, byly v podstatě vybrány úplnou náhodou. 3. června 1942 Jaroslav Pála, tehdejší majitel továrny na baterie ve Slaném, našel dopis adresovaný jedné z jeho zaměstnankyň. Myslel si, že je jeho autor zapletený do atentátu a proto předal dopis nacistům. To, že Lidice byly opravdu zapleteny do smrti Heydricha nebylo žádným způsobem potvrzené. Němcům to ale absolutně nevadilo a využili této možnosti.

4. června zde vypukla razie, ale i přesto Němci žádné důkazy, které by spojovaly Lidice s operací Anthropoid, nenalezli. Několik hodin poté se dozvěděli, že v nemocnici svým ranám Heydrich podlehl. 9. června se koná jeho pohřeb, kde Adolf Hitler souhlasí s vypálením Lidic. Ještě ten samý den jsou obklíčeny a nikdo tuto obec nesmí opustit. Nacisté si událost pečlivě dokumentují jak focením a nahráváním, tak písemně.

Všichni muži ve vesnici, kterých bylo podle dochovaných záznamů 173, byli zastřeleni německými vojáky u zdi Horákova statku. Ženy byly poslány do koncentračních táborů a osud dětí není dodnes znám. Víme s jistotou, že je Němci natlačili do nákladních automobilů. Přežila jich jen malá část. Celkově zemřelo 340 obyvatel.

Reklama
Přidejte se k nám

Anna Nešporová – žena, která sama tuto událost prožila řekla, že několik dní poté, co ji zajalo gestapo (Německá policie), porodila dceru. Deset dní po porodu byla odvezena do koncentračního tábora Ravensbrück v Německu a svou malou dceru již nikdy v životě nespatřila.

“Bylo to strašné, když přišli a pažbami pušek vyráželi dveře, noc opravdové hrůzy. V každém okně bylo vidět světlo, ačkoliv normálně by všude byla tma, protože se vypínala elektřina. Nahnali nás do budovy školy. Staré ženy a děti plakaly, když je uprostřed noci vzbudili. Ráno nás odvezli ve dvou nákladních autech. Byla to noc hrůzy.“ vzpomínala.

Vypalování Lidic (Zdroj: novinky.cz)

Ležáky, to byla dříve osada na Chrudimsku, dnes je to však jen národní kulturní památka, kterou lze navštívit a připomenout si její historii.

Karel Čurda, člen paraskupiny Out Distance, se 16. června dobrovolně přihlásil gestapu a prozradil, kdo a co je doopravdy se smrtí Heydricha spojené. 17. června přijel na kole do ležáckého mlýna muž jménem Luděk Matura, aby všechny z osady varoval.
18. června je díky Čurdovu udání sedm účastníků atentátu nalezeno v kostele Karla Boromejského v Praze. Brání toto místo několik hodin, nakonec však, většinou vlastní rukou, umírají, ovšem jako hrdinové.

24. června 1942 jsou jednotkami SS Ležáky uzavřeny. Obyvatelé, kteří se nacházeli na jiných místech, eskorta přepravila do jejich domova, včetně dětí, které byly v tu chvíli ve škole. Odvezli do Pardubic 47 obyvatel a všechny domy vyrabovali a poté zapálili. Požár trval celou noc. Ještě ten večer bylo 34 lidí popraveno, přežilo jen 13 dětí, které byly převezeny do internačního tábora a dětského domova. 25. července v Polských plynových vozech však 11 z nich zemřelo. Lom Hluboká, nacházející se u Ležáků, se stal majetkem Třetí říše. To, co z Ležáků ještě zbylo, srovnalo se zemí desítky lidí, kteří byli z pracovních táborů.

Památník v Lidicích (Zdroj: Open Gate)
Ležáky, které jsou dnes jen pietním místem (Zdroj: hlinsko.cz)

Navštívili jste již některé z těchto míst a připomněli si tak nezapomenutelnou událost?

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]