Vícovská tragédie

Pomník vícovských občanů v obci Suchý Zdroj: GeoSpy.org

Na konci druhé světové války němečtí vojáci umučili desítky nevinných obyvatel z vesnice Vícov…

Píše se den 28.4.1945 v malé vesnici na Prostějovsku, která se nazývá Vícov nastává jedno z nejhorší období druhé světové války. Den kdy partyzánská skupina Jermark pod velením sovětského kapitána P.M Volkova zorganizovala přepadení na německý vojenský konvoj. Samotné přepadení se mělo uskutečnit v blízkých lesích, ale na poslední chvíli kapitán Volkov změnil z neznámých důvodů místo přepadení a tedy konvoj byl přepaden přímo v obci. Konečný výsledek přepadení byl takový, že partyzáni postříleli desítky německých vojáků a podpálili několik aut, ale bohužel pro skupinu to byl i smutný okamžik, protože při této přestřelce zemřel kapitán Volkov.

Drsná odveta
Toto si přece Němci nemohli nechat líbit a proto přišla odveta….  Další den po přepadení bylo několik místních mužů odvedeno k výslechu, ale ti odmítali cokoliv říct, a tak je Němci odvedli neznámo kam. Celý měsíc jejich rodiny o nich neměli žádnou informaci. Jejich osud se podařilo vypátrat, až když místní učitel z nedaleké obce Suchý našel pod stupínkem školy vzkazy osobně psané obětmi této tragédie, ale to nebylo všechno co se našlo mezi tím byly i hodinky, peníze a další osobní věci. Jeden z mužů ve svém vzkazu napsal „Jsou tři hodiny ráno, pozdravuji vás a loučím se! Hledejte nás budeme nedaleko! Bruno Růžička“. Mučení i následná vražda nevinných mužů se odehrála ve škole (V současné době se jedná o mateřskou školu) v obci Suchý.

Dnešní podoba školy, kde byli popraveni muži z Vícova Zdroj: Obec Suchý

Poslední rozloučení
Když se našli těla zastřelených mužů, tak je obyvatelé Vícova v rakvích naložili na nákladní vozy a odvezly je do rodné vesnice. 14.5 se konal památeční průvod, aby jejich hrdiny doprovodili na svou poslední cestu. Tohoto průvodu se zúčastnili tisíce lidí a každoročně si lidé z Vícova i obce Suché připomínají tuto tragédii a společně si ji jdou připomenout k památníku. Jeden památník stojí v obci Suchý kousek od obce Velenov a druhý stojí na místě přepadení ve Vícově.
Jména obětí
Karel Klváčka, Alois Klváčka, Antonín Hoňka, František Vítek, Josef Král, Bedřich Klimeš, Alois Dočkal, Bruno Růžička, Ladislav Blaha, Karel Sychra.

 

Reklama
Přidejte se k nám

 

Sdílejte článek
Autor má rád historii, hlavně období 2. světové války a středověk. Mimo historii se zajímá o sport a rockovou/metalovou hudbu.
[fbcomments]