Velká říjnová Socialistická revoluce a konec 1.světové války

Vladimír Iljič Lenin při projevu v roce 1917 Zdroj: Dějepis.com

Je to jen pár měsíců od uplynutí sto letého výročí VŘSR tzv. Velké říjnové revoluce, která předcházela konci první světové války…

Doba před revolucí byla strašná země hladověla a byly velké ztráty na životech. Obyvatelé země to dávali za vinu tehdejšímu carovi Mikuláši II začali se proti němu bouřit a požadovali ukončení války. Proto dochází k únorové revoluci roku 1917, při které je svržen tehdejší car, který byl nakonec popraven s celou jeho rodinou. K moci se dostává tzv. prozativní vláda, ale ani ta nesplní požadavek obyvatel a tak svou propagandu může začít Vladimír Iljič Lenin a jeho Bolševická strana. Bolševici jsou podporováni Němci, takže jim nic nebrání, aby se připravili na převrat. Výstřelem z křižníku Aurora to všechno začíná Velká říjnová Socialistická revoluce.

Bolševici postupně zabrali celý Petrohrad a tím pádem se z Ruska stává první komunistický stát na světě, který nese od roku 1920 název SSSR. Vůdce Vladimír Iljič Lenin nastolil vládu, kterou si tehdejší obyvatelé nepředstavovali… Teror, popravy a pronásledování. Lenin rozpoutá menší občanskou válku proti svým odpůrcům. Leninovi odpůrci byli tzv. Bělogvardějci, kteří bojovali za obnovu carství a byli podporováni Československými legionáři, ale bohužel zvítězit se jim nepodařilo a tím pádem byl v Rusku nastolen totalitní režim.

Vladimír Iljič Lenin Zdroj:History.com
Křižník Aurora Zdroj: VHU Praha

 

Reklama
Přidejte se k nám

 

Konec Války

Ke konci první světové války tehdy Velké války vedly mnohé události. Vítěztví Bolševiků v Rusku znamenalo konec účasti Ruska ve válce a konec spolupráve s dohodou  a uzavírá mír s Německem. Tím pádem Německo mohlo dobít území Polska, Ukrajiny a Pobaltí. Ale i přes tyto rozsáhlé ofenzívy byly postupně poráženy. V říjnu 1918 kapitulovalo Rakousko -Uhersko, Německo kapitulovalo v listopadu 1918 a první světová válka skončila 11.11 1918.

Sdílejte článek
Autor má rád historii, hlavně období 2. světové války a středověk. Mimo historii se zajímá o sport a rockovou/metalovou hudbu.
[fbcomments]