Velikonoční ostrov a jeho tajemství

Zdroj: GloboTreks

Spoustu z vás určitě již o tomto ostrově slyšelo, jelikož se proslavil díky sochám, které se na něm nacházejí. Pojďme si říci něco nejen o nich samotných, ale také o historii celého ostrova.

Velikonoční ostrov (v domorodém jazyce Rapa Nui – „Velká země“ nebo také Te Pito o Te Henua – „Pupek světa“) se nachází v Tichém oceánu na území Jižní Ameriky a patří k Chile, přestože leží 3700 kilometrů od západního pobřeží. Je vulkanického původu, ale dnes zde již žádná aktivní sopka neleží. Žije zde kolem 6.100 obyvatel a hlavním městem je Hanga Roa. Odhaduje se, že první lidé tento ostrov navštívili kolem 4. století našeho letopočtu nejspíše z okolních ostrovů nebo z Ameriky. První Evropané, kteří toto místo navštívili, byli holandští mořeplavci (1722), což se událo přesně na Boží hod velikonoční, po kterém je také ostrov pojmenován.

Hlavní město Hanga Roa Zdroj: wikipedia.org

Kmen Rapa Nui a jejich kultura
Když přijde na to, kam zmizeli původní obyvatelé, názory vědců se rozcházejí. Někteří tvrdí, že jim došly zásoby dřeva, jídla a podobně a díky tomu vymřeli. Víme bezpečně, že kolem roku 1600 se jim opravdu podařilo zničit lesy, které pokrývaly tento ostrov. Veškeré vodní zdroje vyschly. Byli vyhubeni ptáci, hlemýždi i moruše, bez kterých už nemohly být pleteny rybářské sítě. Jeskyně se staly jejich příbytky. Hladomor, válka a dokonce i kanibalismus mohli přispět k vymření většiny obyvatel. Reálná možnost jsou také i nemoci, které s sebou přinesli mořeplavci z Ameriky.
Lidé z kmene Rapa Nui dnes zabírají 60% obyvatel Velikonočního ostrova a někteří z nich žijí i v Chile. Mají svůj vlastní jazyk, hovoří však také španělštinou. Jejich zálibou bylo především umění, které bylo vidět i na první pohled a to díky tetování. Tetováni byli jak muži, tak i ženy, avšak u žen bylo znatelně propracovanější a pokrývalo větší část jejich těl. Původní obyvatelstvo se také věnovalo například dřevořezbě. Je známým faktem, že jsou milovníky veškeré kultury, hlavně tance a hudby. Jejich „vynálezem“ je jiné podání tanečního stylu tango s názvem Matato’a.

Rapa Nui Zdroj: wikipedia.org

Sochy Moai
Na první pohled se zdá, že jsou to jen obrovské hlavy z kamene, ale zároveň se jedná o jedno z největších tajemství historie. Víme jen to, kde vznikly – v lomu na úpatí kráteru Rano Raraku, kde dodnes stále jedna nedokončená a od skály úplně neodtesaná socha leží. Většina z nich má i tělo, které je ale zakopané pod zemí. Některé mají na sobě něco připomínající klobouk „pukao“ z červené horniny. Nejspíše ale nejde o klobouk, nýbrž o styl účesu, který původní obyvatelé nosili. Původně měly oči z korálů. Největší stojící moai měří 9,8 metru, nejmenší něco málo přes 1 metr, a jejich průměrná váha je 14 tun.
James Cook (mořeplavec, objevitel a výzkumník z Anglie) tvrdil, že jsou obrovské sochy zřejmě náhrobky na pohřebních místech tehdejších králů. Nikdo ale přesně netuší, co je pravdou.
Pravděpodobně vám došlo, že kolem těchto soch se objevuje velké množství konspiračních teorií. Jak totiž dokázali v takové době přemístit a vůbec vytesat bez techniky něco tak mohutného?
Muž se jménem Thor Heyerdahl provedl několik experimentů, kterými potvrdil, že pomocí kamenných nástrojů a tehdejších materiálů bylo možné něco takového provést.
Lidé ale i dále vytvářejí teorie. Ostrov mohl být jen pozůstatek něčeho většího a sochy jsou jen zbytky starověké civilizace. Jedna z teorií také tvrdí, že sochy byly postaveny mimozemšťany…

Mimozemšťané na Velikonočním ostrově Zdroj: Pinterest
Socha moai Zdroj: Pinterest
Vykopaná socha moai Zdroj: Pinterest

Z důvodu turistického ruchu byl Velikonoční ostrov zmodernizován a pokud ho budete chtít navštívit, podaří se vám ho celý obejít za necelých 24 hodin.

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]