Vasilij Archipov – Muž, jenž zabránil 3. světové válce

Zdroj: Pinterest, Edit: neobycejny-svet.cz

Pokud jde o 3. světovou válku, tak je to beze sporu velice kontroverzní téma. Je známým faktem, že už k ní dávno mohlo dojít. Naštěstí se tak nestalo, ovšem to, kdo je za to zodpovědný, je už méně probírané téma. V tomto článku se dozvíte více o muži, kterému vděčí celý svět za jeho záchranu, ale i přesto o něm většina lidí nemá ani tušení.

Vasilij Alexandrovič Archipov se narodil roku 1926 poblíž Moskvy. Studoval v Tichomoří na vysoké námořní škole. Zúčastnil se také 2. světové války při boji proti Japonskému císařství. Po válce dokončil studium a v roce 1952 se stala jeho ženou Olga Grigorievna, se kterou měl později dceru Jelenu.

Svou kariéru začínal jako důstojník loďstva. V roce 1961 pomohl předejít vzpouře na tehdejší sovětské jaderné ponorce s raketami na palubě. Vyskytla se zde vážná porucha, kdy se přehříval jaderný reaktor. On sám pomohl s opravami, přičemž obdržel značnou dávku ozáření.
Postupem času mu byly udělovány stále vyšší a vyšší hodnosti. V roce 1981 mu byla udělena hodnost víceadmirála. Nakonec odešel do výslužby.

Na konci 2. světové války se vytvořily dvě strany – západní (NATO) a východní (SSSR). Brzy mezi USA a Sovětským svazem vznikla takzvaná „Studená válka“. Tyto dvě země mezi sebou vedly rozpory už během 2. světové války, a to kvůli hranicím Polska s SSSR a uspořádání Německých hranic po svržení vlády Adolfa Hitlera. Další neshody se projevily na Postupimské konferenci. Když se konflikty kupily, vznikla postupně již zmíněná Studená válka, která trvala od roku 1947 do rozpadu Sovětského svazu, což bylo v roce 1991.

Kdyby nebylo právě Vasilije Archipova, tak mohlo během této války, přesněji v roce 1962, dojít ke katastrofě. Tenkrát byl spolu s ostatními členy na palubě jaderné ponorky B-59, která byla jedna ze čtyř (B-4, B-36, B-130) vyslána na tajnou plavbu na Kubu. Byl jeden z mála, kdo věděl, že na palubě každé z nich je schováno 22 jaderných střel.
Museli se ale nouzově ponořit, aby nebyli odhaleni. Pod hladinou byli týden. Byla zde naměřena teplota 60 stupňů Celsia a každý člen posádky měl příděl jedné sklenice vody na den. Američané o nich však věděli. To, o čem však neměli ani tušení, byli sovětské zbraně ve skladech ponorek. Rozhodli se shodit do vody několik pum, aby je přinutili k vynoření. V tu chvíli si Valentin Savitsky, tehdejší kapitán této mise, myslel, že začala jaderná válka. Dal příkaz k vypuštění jaderných torpéd, ke kterému dali souhlas i hlavní důstojník a politický zástupce. Jako hlavní velitel flotily měl však Vasilij Archipov poslední slovo a trval na tom, aby se torpéda nevypouštěla. Většina posádky s ním nesouhlasila, on však na svém rozhodní trval. Ponorky Sovětského svazu se tedy nakonec vzdaly.

Ponorka B-59 (Zdroj: blogger)
Reklama
Přidejte se k nám

Když se posádka vrátila zpět do Ruska, všichni je měli za zrádce. Nikomu nedocházelo, že Archipov svým činem zachránil celý svět před jadernou válkou, která mohla mít katastrofické následky a my bychom tu možná dnes nebyli.

Jeho žena Olga za ním však vždy stála. “Věděl, že vypálit jaderné torpédo by bylo šílenství. Na Kubě, při oslavách 40. výročí, říkali, že člověk, který zabránil jaderné válce, byl ruský důstojník Vasili Arkhipov. Byla jsem, a vždycky budu hrdá na svého manžela“ řekla.

Vasilij Archipov a jeho žena Olga Archipovová (Zdroj: PBS)

Archipov zemřel 19. srpna 1998 ve věku 72 let. Je možné, že se na jeho smrti podílelo již zmíněné ozáření. Celý svůj život byl však brán za zrádce a obdivu se mu dostalo až po jeho smrti.

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]