Úžasné, ale zároveň děsivé přírodní jevy

Great Blue Hole Zdroj: Vingle

Příroda dokáže být krásná, ale i velmi nebezpečná. Dokud však sedíme v pohodlí našeho domova, není se čeho bát. V tomto článku vám ukážeme několik zemských jevů, které působí jako by byly z Hollywoodského sci-fi filmu, avšak všechny z nich doopravdy existují.

“Plující“ kameny

V Kalifornském Údolí Smrti se už roky nacházejí kameny, které se sami od sebe pohybují. Lidem tato záhada nedávala dlouhá léta spát. Přišlo se ale na to, že leží v kaluži a tím, že se ulomí kus ledu, ke kterému jsou přimrzlé, vznikne ovál. Silný vítr v údolí už poté zařídí zbytek.

Plující kameny (Zdroj: Quora)

“The Great Blue Hole“

Jedná se o zhruba 120 metrů hluboký zatopený závrt, nacházející se ve vodách Belize, což je země ve Střední Americe. Je lemován korálovým útesem a znám pro bohatý mořský život a typickou tmavou barvu. Z letadla může působit jako černá díra bez konce. Pokud však máte dostatek odvahy, můžete se do něho za přítomnosti profesionálů i potopit.

Vodní víry

Tento jev se řadí mezi nejnebezpečnější na světě. Když se takový vír vytvoří v oceánu, má obrovskou sílu a dokáže ničit i celé lodě. Na takový vír je v televizním dokumentu krásný pohled, ale na vlastní kůži už to tak příjemný zážitek rozhodně není. Tyto vodní úkazy se nedají předpovídat, a proto jsou denním strašákem námořníků.

Zelený záblesk

Ve zkratce je to optický jev, který se objevuje při východu i západu Slunce. Za zelený záblesk můžeme být vděčni atmosféře, která díky svým vrstvám láme světlo. V jednu chvíli je proto vidět jen zelená část Slunce. Abyste mohli mít tu šanci tento jev zahlédnout, musí být naprosto čistý horizont a obloha bez mraků.

Zelený záblesk (Zdroj: wikipedia.org)

Ohnivé víry

Reklama
Přidejte se k nám

Aneb přesný opak vírů vodních. Můžou vzniknout dvěma způsoby, avšak oba probíhají během rozsáhlých požárů budov nebo lesů. První možnost je ta, že se k ohni přidá tornádo, což je sice vzácné, i tak se už ale podobné případy udály. Silný požár může také způsobit malé změny počasí v jeho okolí a vytvořit tak své vlastní malé tornádo, které poté vzplane. Opět tu platí stejné pravidlo, jako u vírů vodních – podívaná je to nezapomenutelná, raději se od nich však držte dál.

Sopečné blesky

Bylo zaznamenáno několik případů, kdy při výbuchu sopky vznikly blesky a dohromady to tak byla velice nebezpečná kombinace. To, jak tyhle blesky vlastně vznikají, bylo pro vědce dlouhou dobu tajemstvím. Nejspíše se ale tvoří ionizací. Přebytečný popel ze sopky zapříčiní elektrické výboje, z nichž vznikají právě blesky, jejichž délka může dosahovat až 100 metrů.

Sopečné blesky (Zdroj: Yahoo)

Zvířata padající z nebes

Nejznámější je v některých oblastech takzvaný “rybí déšť“, který způsobuje již zmíněný vodní vír. Při velké bouři se silou větru dostanou ryby do oblak a můžou být přeneseny až na souš. Stává se to také například s žábami. Ta smutnější část je, že tito živočichové nemají šanci na přežití…

Červený příliv

Působí to, jakoby se voda měnila na rudou krev, ve skutečnosti jde jen však o červeně zbarvený druh mořských řas, který v určitý čas v roce roste rychle a hustě. Je to hezká podívaná, ovšem i tento jev má své temné stránky. Voda je díky tomu plná toxinů a vlny často vyplaví na pláž spoustu těl mrtvých živočichů.

Červený příliv (Zdroj: Flipboard)

Neznámé hučení

Tentokrát se jedná o zvukový jev, který je slýchán od Spojených států amerických až po Evropu. Bylo potvrzeno, že zdroj zvuku nevychází ze žádného zařízení vytvořené člověkem, jako jsou například družice, mechanické stroje a podobně. Dodnes není vysvětleno, odkud toto hučení přichází. Nejspíše jde ale o nějaký, zatím nevysvětlený, geologický jev.

Sněhové komíny

Působí přesně tak, jak vypovídá jejich název. Jsou to hory sněhu, ze kterých se kouří. Ptáte se, jak je to možné? Horký vzduch a plyn, který se nachází hluboko pod zemským povrchem, jednoduše přes tyto komíny uniká na povrch a vzniká tak velice zvláštní úkaz, jenž působí tak, jakoby zde stála zasněžená chalupa, ve které se zrovna topí.

Sněhové komíny (Zdroj: pixgood.com)

Který z těchto jevů vás nejvíce zaujal? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]