Ukrajina se chystá zbourat Pripjať, město duchů

Zdroj: Reddit

Zajisté jste již slyšeli o černobylské havárii, která se do dnešních dnů považuje za nejhorší jadernou katastrofu v historii. Udála se u města Pripjať, které je do dnešních dnů často navštěvované, ačkoli se tu na některých místech stále vyskytuje radiace člověku nebezpečná. Státní úřad pro černobylskou zónu v Ukrajině však prohlásil, že chce toto místo, a zároveň pozůstatek po této tragédii, srovnat se zemí.

Pokud si to, co se tenkrát událo, chcete připomenout, můžete si přečíst náš článek o této nehodě. Jestli vás zajímá, jak město Pripjať vypadá dnes, máme pro vás dobrou zprávu. I tomuto tématu jsme totiž věnovali jeden z našich článků. Teď se ale vrátíme zpět k hlavní události.

Důvod k demolici je prostý, přestože se o něm nehovoří tak často, jak by nejspíše mělo. Jde o havarijní stav budov, které se můžou každým dnem zřítit k zemi, a jsou proto obrovským nebezpečím pro turisty. Právě z tohoto důvodu se proti demolici staví cestovní kanceláře a agentury, z jejichž pohledu to není nejlepší možné řešení. Úřady si samozřejmě uvědomují, že by přišli o mnoho příjmů z cestovního ruchu, a proto plánují budovy, jenž jsou v dobrém stavu, zachovat jak jen dlouho to bude možné.

Hlavní je ovšem to, aby nikdo nepřišel k úrazu. Statici předpovídají, že do deseti let se většina budov rozloží a zřítí, proto není dobré zbytečně riskovat. Turisté proto musí chodit s průvodci, kteří prošli důkladným školením, díky kterému jsou obeznámeni s tím, kde a jak se ve městě Pripjať pohybovat tak, aby nedošlo k tragédii. Jsou tu ale lidé, kteří se po území města Pripjať pohybují sami a bez jakéhokoliv bezpečnostního opatření. Právě ti nahání úřadům největší obavy, jelikož jim hrozí vážné úrazy a smrt nejen působením radiace, ale také již zmiňovaným stavem budov.

Město Pripjať dříve a dnes, Zdroj: youtube.com

Na začátku října tohoto roku se místopředseda úřadu pro černobylskou zónu, Dmitrij Bobro, vyjádřil o tom, že se s jistotou dříve jak za dva roky s demolicí nezačne, jelikož je už teď známo, že bude velice finančně náročná. Odhady se pohybují až kolem tří miliard ukrajinských hřiven (což je asi 2,5 miliardy českých korun) a tato částka je prozatím pro Ukrajinu nereálná.

Reklama
Přidejte se k nám

Láká vás dobrodružství a chtěli byste toto místo někdy navštívit, nebo raději procestujete bezpečné a klidné destinace?

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]