Události, které navždy změnily svět

Zdroj: Universe Today

Zajisté víte, že historie lidské rasy je velice rozmanitá a dodnes nejsou známy veškeré její detaily a tajemství. Ovšem existují události, o jejichž existenci ví snad každý obyvatel této planety a nikdy nebudou zapomenuty, jelikož změnily naše myšlení a posunuly lidstvo o něco dále. Pojďme si teď ty nejhlavnější události historie společně připomenout.

Vymření dinosaurů

Existuje spoustu teorií týkajících se této události, ovšem nejpravděpodobnější je ta, že na planetu Zemi před asi 66 miliony let dopadl asteroid. Ať už se pravda nachází kdekoli, víme jistě, že to rozhodně poznamenalo vývoj všech živočichů na Zemi, včetně nás.

Budiž světlo

Ačkoli v dnešní době bereme zdroj světla a tepla jako samozřejmost, v pravěku bylo objevení ohně něco, co ulehčilo spoustu práce a posunulo naší rasu o obrovský krok dále. Vědcům se podařilo díky archeologickým nálezům zjistit, že oheň objevil druh Homo erectus před zhruba 790 tisíci lety.

Zdroj: Tackk

Černá smrt

Ve 14. století, od roku 1346 do roku 1353, zasáhla celou Eurasii smrtelná nemoc – černý mor. Údajně ji podlehlo až 60% celé populace a z tohoto poklesu obyvatel se Asie a Evropa vzpamatovaly až v 17. století.

První knihtisk

Vynalezl ho Johannes Gutenberg v roce 1445 (datum není přesně známo, liší se i o desítky let). Před ním se text ryl do mramoru nebo se využívali otroci k tomu, aby přepisovali stále dokola ty samá slova na papyrus. Od jeho vynalezení byly knihy přístupnější stále více lidem a knihtisk tak rapidně pomohl obyvatelům planety poznat písemnou kulturu.

Zdroj: Cvut

Pád Konstantinopole

Reklama
Přidejte se k nám

Obléhání Konstantinopole osmanskými Turky v roce 1453 vyústilo v pád do jejich rukou. Následoval zánik Byzantské říše a v Evropě se Osmanská říše stala velmocí. Konstantinopol byla přejmenována na Istanbul a ten se stal hlavním městem Turecka až do roku 1923. Zde tedy po 1500 letech zaniká Římská říše a je také jeden z často udávaných milníku konce středověku.

Objevení Ameriky

Nebudeme se zabývat teoriemi o tom, že Ameriku objevili ještě dříve vikingové, Číňané, nebo někdo úplně jiný. Tak či onak, tato událost toho hodně změnila. Když 12. října 1492 Kryštof Kolumbus objevil nový kontinent, postupně o něj začali jednotlivé země válčit a osídlovat jej.

Renesance

Toto období, trvající od 14. do 17. století, zásadně změnilo pohled na umění většiny tehdejších obyvatel. Určitě jste již slyšeli jména jako Leonardo Da Vinci, Michelangelo, nebo Raphael. To jsou jména jen tří z mnoha slavných osobností této doby. Renesance byla období velkých myslitelů, kteří zpochybňovali již zažité tradice a víru, a otvírali tak lidem nový svět. Považuje se proto za počátek moderní éry.

Známý obraz Leonarda Da Vinciho, Mona Lisa, pochází z doby renesance, Zdroj: wikipedia.org

Americká občanská válka

Tento konflikt, trvající od roku 1861 do roku 1865 a také nazýván jako válka Severu proti Jihu, probíhal na severoamerickém kontinentu mezi státy Unie (zakladateli USA), a Státy konfederace (koalice jedenácti amerických států, která se chtěly oddělit od Unie). Výhrou Unie byl Jih nucen zrušit otroctví a zavést rovnost lidu. Od té chvíle Amerika začala jako průmyslový stát rychle vzkvétat.

Průmyslová revoluce

Od 18. do 19. století probíhala průmyslová revoluce, ve které bylo vynalezeno a zkonstruováno tolik věcí, bez kterých by náš dnešní svět vypadal úplně jinak. Vznikl zde první parní stroj, šicí stroj, telegraf, parní lokomotiva a spousty dalších. V zemědělství se začala používat technika, která ulehčila lidem práci a navíc se začaly ukazovat i mnohem lepší výsledky. Proběhly také velké změny ve strojírenství a dopravě. Zkrátka, pokud by tato revoluce neproběhla, kdo ví, kde bychom dnes byli.

První žárovka

Běžná věc, kterou každý z nás denně využívá, ovšem ještě před několika desítkami let o ní někdo neměl ani páru. Díky jejímu vynálezci, Thomasu Edisonovi, se první žárovka rozsvítila 21. října 1879 a svítila pouhých 12 hodin. Postupně se zdokonalovala až do podoby, jak ji známe dnes.

Thomas A. Edison, Zdroj: Pinterest

První světová válka

Lidé si mysleli, že roky 1914 – 1918 budou nejhorším válečným konfliktem v historii. Ano, první světová válka byla děsivá. Když 11. listopadu Německo podepsalo svou kapitulaci, rozpadly se velké říše a mapa světa se znatelně změnila. Mír ale dlouho nevydržel… Prověřte si, jak se v ní vyznáte, v jednom z našich testů.

Velká hospodářská krize

Obrovský propad akcií na americké burze způsobil hospodářský kolaps po celém světě, jelikož se začala hroutit ekonomika mnoha zemí. Podařilo se jej překonat až ve 30. letech 20. století a někteří si myslí, že mohla být začátkem 2. světové války.

Druhá světová válka

Aneb největší a nejničivější válka v historii začala útokem Německa na Polsko v roce 1939 a trvala do roku 1945. Účastnilo se ji 70 zemí. Na jejím konci spáchal sebevraždu tehdejší vládce 3. říše – Adolf Hitler. Počet obětí byl podle odhadů přes 60 miliónů. Vznikla zde také OSN, která má za úkol udržovat ve světě klid a pořádek. Na to, jak se v ní vyznáte, jsme si pro vás připravili další test.

Holocaust

Když se řekne koncentrační tábor Osvětim, každému z nás naskočí husí kůže a vybaví se mu, jak strašným způsobem Němci zacházeli s Romy, odpůrci jejich režimu, a především s Židy. Kdokoliv se Německým vojákům jen trochu nezdál nebo nezapadal do jejich etnických tabulek, byl poslán na téměř jistou smrt. Co se zde přesně dělo si můžete přečíst v jednom z našich jiných článků. Ovšem podle záznamů v koncentračních a vyhlazovacích táborech padlo až 6 miliónů nevinných obětí. Tato událost nám bude navždy připomínat něco, co už se nikdy nesmí opakovat.

Zdroj: The Forward

První člověk ve vesmíru

Jurij Alexejevič Gagarin byl první člověk, který se 12. dubna 1961 podíval do vesmíru a otevřel tak možnosti dalším výzkumům a objevům.

O osm let později, přesněji 21. července 1969, se díky misi s názvem Apollo 11 dotkla povrchu měsíce první lidská noha. Tuto možnost měl Neil Armstrong, jehož výrok, který zde prohlásil, je známý snad po celém světě: “Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Spolu s jeho kolegou, Edwinem “Buzzem“ Aldrinem, poté na povrchu nasbírali spoustu užitečných materiálů.

Výbuch Černobylské elektrárny

Dodnes je tato událost považována za nejhorší jadernou katastrofu v historii. O tom, co ji zapříčinilo a jak děsivé byli její následky, se dočtete zde. Ovšem ještě dlouhou dobu bude připomínat lidstvu to, že opatrnosti není nikdy dost.

Pád Berlínské zdi

Od roku 1961 dělila 165 kilometrů dlouhá betonová zeď jak Berlín, tak potažmo celý svět, na západní (demokratickou) a východní (sovětskou) část. Byla zbořena v roce 1989. Zůstala však symbolem studené války mezi USA a SSSR.

Berlínská teď v roce 1962, Zdroj: Novinky.cz

Rozvoj techniky

První počítače, telefony, webové stránky, automobily, nebo televize. Bez toho všeho si většina z nás již nedokáže představit každodenní život a lidstvo se díky těmto vynálezům posunulo opět o obrovský krok dále.

Teroristické útoky

Když se řekne 11. září 2001, většině z nás se vybaví právě série útoků v USA. Příslušníci organizace al-Káida pomocí dvou letadel narazili do věží obchodního centra (známé jako dvojčata) v New Yorku, které se po dvou hodinách zhroutily. Třetí letadlo narazilo do sídla obrany Pentagonu a čtvrté se zřítilo. Zemřelo zde kolem 3 tisíc lidí.

Teroristické útoky jsou však v dnešní době čím dál tak častější a svět se proti nim snaží dále bojovat a zavádí větší a účinnější ochranná opatření.

Dvojčata, Zdroj: Pinterest

Co považujete vy osobně za nejdůležitější událost historie?

 

 

 

 

 

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]