Thilafushi aneb ostrov odpadů

Zdroj: Blick

Sníte o dovolené na Maledivách? Doufejte, že se nedostanete právě sem…

Tento ostrov, nacházející se na Maledivách (ostrovní stát v jižní Asii), se dost liší od těch ostatních. Čistý vzduch, pláže s bílým pískem a kouzelná příroda jsou již na Thilafushi minulostí.

Ostrov Thilafushi Zdroj: na obrázku

Původně se skládal jen z několika korálových útesů tvořících lagunu. V roce 1992 se ale vládla rozhodla tento ostrov využít jako konečnou zastávku pro odpad, který vyprodukují turisté. A jelikož se na Maledivách vystřídá celkově zhruba 750 tisíc turistů ročně, není ho málo. Byli najímáni i pracovníci, aby se o odpad postarali. Přes dvacet let se na toto místo přemísťovalo průměrně 330 tun odpadu denně. Tohle všechno způsobilo to, že se plocha ostrovu rozšiřovala o jeden metr čtvereční za den.

Později byla tato půda pronajata podnikatelům, kteří ji začali využívat na různé průmyslové aktivity. Byly zde vystavěny továrny a to samozřejmě samotnému ostrovu a jeho okolí zrovna neprospělo, právě naopak. Začalo se produkovat ještě více odpadu, což způsobilo nárůst létajícího hmyzu. Velká část z něho ale byl odpad toxický, jenž zapříčinil znečištění vody a oceánu. Tohle vše završila událost, kdy se několik netrpělivých lidí rozhodlo vyklopit odpad z nákladních lodí do vody. Tento incident už byl posledním varovným signálem, a proto vláda zakázala v roce 2011 skladování odpadu na tomto ostrově i v celém jeho okolí. Většina z něj je dnes dovážena do Indie, kde probíhá jeho recyklace. V roce 2012 televize BBC popsala stav tehdejšího znečištění jako “apokalyptický.“

Alison Teal při kampani bojující za recyklaci odpadu na ostrově Zdroj: Twitter
Jeden z pracovníků na ostrově Thilafushi Zdroj: Pinterest
Zbytek souostroví Malediv působí jako ze snu Zdroj: Tumblr

Myslíte si, že nám hrozí postupné znečištění celé planety, nebo se lidé vzpamatují? 

Reklama
Přidejte se k nám

 

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]