Terakotová armáda prvního Čínského císaře

Foto: cmestatic.com

Údajně byla nalezena náhodně, obyčejnými rolníky, kteří se při hloubení studny propadli přímo mezi vojáky. Pravda je, že se nepropadli nikam, ale „pouze“ nalezli spoustu keramických střepů. Zavolali archeologický tým a objev hrobky císaře Čchina i s vojskem 8 000 terakotových vojáků byl jen otázkou času. Objev to byl převeliký. Psal se rok 1974.

 

Císař Čchin Š‘-chuang-ti

Kdo byl onen císař, na jehož příkaz tento unikát vznikl? Čchin Š‘-chuang-ti, první císař spojené Číny a zakladatel stejnojmenné dynastie. Za svého života rozšířil Čínu o nová území a měl na svědomí také řadu reforem, bez kterých by tak velkou říši nedokázal udržet pohromadě. V první řadě zařídil okresy, které podřídil úředníkům a vojákům, kteří byli odpověďni přímo jemu. Nechal vybudovat cesty spojující celou Čínu s hlavním městem a mimo jiné stojí i za reformou písemnictví. Jemu vděčí Čína za to, že  pravidla v psané formě čínského jazyka jsou po celé Číně stejné. Používá se jen jedna souprava znaků a regionální odlišnosti jsou minimální. Abychom o něm nemluvili jen v superlativech, musíme také poznamenat, že si, jako většina velkých vládců své doby, nebral servítky. Na znamení upevnění své moci nechával vraždit učence a pálit knihy, aby se nestalo, že by se našel někdo, kdo by byl moudřejší než on. A mimo jiné to byl právě on, kdo dal příkaz k budování Velké zdi.

Císař Čchin Š‘-chuang-ti Zdroj : i.refresher.sk

Čtyřicet let práce

Reklama
Přidejte se k nám

Hrobku nechal budovat už za svého života. Pracovalo na ní 700 000 lidí a ani s jeho smrtí nebyla dokončena. Celá stavba trvala 40 let. Celé mauzoleum se rozkládá na ploše blížící se 50 km2. Zdaleka nebylo prozkoumáno všechno, co ještě mauzoleum skrývá. Dokonce ani císařova hrobka se stále nenašla. Mluví se o tom, že samotný císař je ve své hrobce zabezpečen před vykradači hrobů tzv. „Tekutým stříbrem“. Mechanismus funguje na principu jedovaté rtuti, která v nestřežený okamžik vyteče či vystříkne na toho, kdo by chtěl rušit císařův spánek. Archeologové si musí dávat pozor i na další mechanismy, kterými je mauzoleum chráněno. Číňané byli v tomto ohledu velmi vynalézaví, a i když se nám dnes samostříly, prohlubiny a další pastičky, zdají spíše jako vystřižené z amerického filmu, nedá se jejich funkčnost vyloučit. Z celého mauzolea je prozkoumána pouze necelá čtvrtina.

Každý je originál

Pokud bychom chtěli mluvit o době vzniku těchto terakotových chlapíků a nejen jich, dostali bychom se do 3. století před naším letopočtem. Na to, že jsou sochy vojáků staré více než 2 000 let, jsou stále zachovalé. Původně byly všechny ručně malované, což jen přidávalo na jejich věrohodnosti. Bohužel ale barvy zub času rozhlodal. Bohudíky, ne tak úplně. Na některých sochách byly nalezeny zbytky barev, podle které bylo možné vytvořit věrné repliky terakotových vojáků. Jako noví.

Terakotoví vojáci v barvě Zdroj : http://g.denik.cz

Každá socha má svou vlastní identitu, dá-li se to tak říci. Žádná není stejná, každý kus je originál. Zbroj, kterou mají vojáci u sebe, je stále lesklá a ostrá. Tento malý zázrak přičítáme moudrosti starých Číňanů, kteří v té době už ovládli metodu chromování kovů. Sochy měly být v nadprůměrné velikosti. Na svou dobu a území, na kterém vznikly, určitě nadprůměrné byly. Na dnešní dobu by se dalo říct, že jsou průměrné. Jejich výška se pohybuje od 170 do 200 cm.

O tom, co všechno ještě záhadná hrobka prvního Čínského císaře skrývá, si zatím můžeme nechat jen zdát. Stále je co objevovat a nad čím žasnout.

Sdílejte článek
[fbcomments]