Spánková paralýza aneb noční můra, z které se nelze probudit

Zdroj: Pinterest

Pravděpodobně jste již zažili dny, kdy jste leželi v posteli a po hodině počítání oveček se vám stále nedařilo usnout a propadnout do říše snů. Někdy se naopak stává, že ačkoli za sebou máte kvalitní a dlouhý spánek, vstávat se vám nechce. Někdy ale nastane stav mezi bděním a probuzením, kdy je mozek vzhůru, ale tělo se nemůže pohnout. Je nazýván jako spánková paralýza a ti, co tento jev prožili, ho popisují jako živou noční můru…

Může se projevit jak při usínání, tak při samotném probuzení a obvykle ji zažívají lidé v mladém věku. Člověk si uvědomuje to, kde se nachází a celkově své okolí, nedokáže však hýbat jedinou částí těla. Pokud má pocit, že se hýbat může, je to pouze iluze, může totiž pouze dýchat a vidět. Někdo má i halucinace, které se u každého projevují naprosto jinak. Někteří vidí jen tmu, ostatním se zjevují démoni nebo neznámé postavy, a dokonce cítí jejich dotyky. Lidé často popisují, že cítí v místnosti něčí přítomnost. Jsou i případy, kdy byly slyšeny hlasy. Jeden muž na webové stránce Reddit popsal, co zažil:

“Nikdy jsem v běžném životě halucinace nemíval, ale když jsem poprvé zažil spánkovou paralýzu, vyděsilo mě to. Ležel jsem na levém boku a cítil tlak na mé hrudi. Nemohl jsem se hýbat, ale slyšel jsem srdce, které mi nahlas a rychle bilo. Uvědomil jsem si, co se děje, nemohl jsem však dělat nic jiného, než panikařit. Z ničeho nic mi někdo zašeptal do ucha. Ten hlas říkal, že mi přišel popřát dobrou noc. Cítil jsem, jak se mě to snaží schodit z postele. Byla to nejhorší zkušenost v mém životě.“

Žena středního věku popisovala, že trpěla na paralýzy v dětství. Ovšem prý nikdy nazažila nic děsivého, právě naopak. Vídávala muže oblečené ve formálním oblečení hrající překrásnou vážnou hudbu na hudební nástroje. Když ji zahlédli, řekli jen: “Už se probouzí.“ a zmizeli. Tyto případy jsou však vyjímečné a častější jsou vidiny postav, stvůr, nebo naprosté tmy.

Nejděsivější je však ten fakt, že spánková paralýza může postihnout kohokoli. Vědci a lékaři se ji snaží vysvětlit už po století, ovšem prozatím bezvýsledně.
Nejspíše vás zajímá, jak dlouho může takový stav trvat. U každého je to různé. Někdo ho prožívá minuty, jsou ale i tací, kteří za sebou mají paralýzy trvající hodiny. Pokud se však u někoho opakuje více dní za sebou, dotyčný pochopí, o co jde a přestane se bát. Postupně pak příznaky úplně odezní. V opačném případě je dobré navštívit odborníky, kteří se tímto případem zabývají a ví, jak se této živé noční můry zbavit a opět v klidu spát.

Zdroj: Pinterest
Reklama
Přidejte se k nám

Máte již s tímto stavem zkušenost? Popřípadě znáte někoho, kdo prošel spánkovou paralýzou?

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]