Sir Nicholas Winton – Muž, který zachránil 669 dětských životů

Sir Nicholas Winton Zdroj: Change.org, Edit: neobycejny-svet.cz

Nicholas Winton, který se dožil neuvěřitelných 106 let, během druhé světové války riskoval svůj vlastní život a zachránil díky tomu 669 židovských dětí z Československa, jež byly odsouzené ke smrti během holokaustu.

Narodil se 19. května 1909 v západním Hampsteadu v Anglii jako Nicholas Wertheimer svým Německo-židovským rodičům, kteří ho později nechali pokřtít anglikánskou církví. Za svůj život pracoval v bankách v Londýně, Hamburku, Berlíně a Paříži. Získal také pilotní průkaz, věnoval se závodně šermu a byl makléřem londýnské burzy.

Jeho přítel Martin Blake působící Československu, kam odcestoval jako spolupracovník britského výboru pro pomoc uprchlíkům, Nicholase v roce 1938 požádal, aby ho zde navštívil a poskytl tak pomoc s organizací transportů dětí. On z tohoto důvodu zrušil dovolenou, na kterou měl původně odjet, a vydal se do Prahy. Martin pro něj také zařídil návštěvu uprchlických táborů, které byly zaplněny židy a politickými oponenty.

Vytvořil si takový názor, že Německo postupem času obsadí zbytek Čech a Moravy. Chování k židům v Rakousku a Německu ho velice znepokojovalo. Poté se doslechl, že Velká Británie usilovala o záchranu židovských dětí právě z těchto míst a že se jich nakonec takto pomocí takzvaného “Kindertransportu“ (dětského transportu) podařilo úspěšně přepravit do bezpečí kolem 10 tisíc. Proto ho napadlo domluvit se s několika málo lidmi, aby mu pomohli uspořádat podobnou akci a zachránili tím dětské životy z Československa.

V hotelu, ve kterém byl ubytovaný, začal přijímat žádosti rodičů, které chtěli své děti ochránit. Postupně, jak se zájem stupňoval, si kvůli této příležitosti v Praze zařídil kancelář.
Winton se poté vrátil zpět do Londýna, aby tuto akci organizoval odtud. Zvýšil rozpočet na každé dítě na 50 liber a požádal britskou vládu, aby jej finančně podpořila. Jeho úkolem bylo také nalézt rodiny, které budou schopné se o tyto děti postarat. K tomu všemu ještě pracoval na burze, což byla jeho práce i předtím, svůj volný čas však využíval právě k záchraně dětí a k těžkému úsilí o získání financí.

14. března 1939 – den předtím, než Němci obsadili celé Československo, vyrazil z Prahy do Londýna první transport. Po založení Protektorátu Čechy a Morava Winston poslal do Velké Británie celkem dalších sedm transportů s malými dětmi, kde už na ně na Londýnském nádraží čekali jejich nové pěstounské rodiny. Poslední vlak odjel z Prahy 2.srpna téhož roku, hned poté začala válka Velké Británie s Německem po napadení Polska a záchranná činnost musela být přerušena. Největší transport s 250 dětmi proto už z Československa nevyrazil, což sám Nicholas Winton považuje za nejsmutnější událost svého života.

Čtyři z dětí, které díky Nicholasu Wintonovi přežily Zdroj: na obrázku
Reklama
Přidejte se k nám

Dalším těžko uvěřitelným faktem je také to, že do roku 1988 o jeho činech skoro nikdo nevěděl. Dostalo se to na povrch až teprve když Wintonova žena Grete Winton (1919 – 1999) našla jeho dokumenty, ve kterých byly přiložené fotky, jména a veškeré údaje o dětech.
Tyto zápisy Nicholase Wintona také tvrdí, že počet zachráněných dětí je 664, avšak podle zdrojů se toto číslo vyšplhalo až na 669. Podle dostupných informací je však velice pravděpodobné, že někteří lidé dodnes netuší o jejich minulosti a myslí si, že se ve Velké Británii narodili. Z tohoto důvodu je proto možné, že životů, které díky Wintonovi přežily, mohlo být mnohem více. Dnes mu ale díky potomkům za život vděčí kolem 6 tisíc lidí.

Za své činy byl několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu anglickou královnou. Bývalý prezident České Republiky Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a od nynějšího prezidenta Miloše Zemana osobně převzal nejvyšší české státní vyznamenání – Řád bílého lva. Byl také několikrát navržen na Nobelovu cenu za mír. Od státu Izrael dostal titul Spravedlivý mezi národy, který se uděluje lidem jiného vyznání, kteří přispěli k záchraně Židů. Je po něm také pojmenována malá planetka. Sám Nicholas Winton se ale za hrdinu nepovažoval. Zemřel 1. července 2015 v úctihodném věku 106 let.

“Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl.“

Nicholas Winton a Václav Havel v roce 2007 (Zdroj: idnes.cz)
Nicholas Winton a Miloš Zeman (Zdroj: ČeskéNoviny.cz)

V tomto velice silném videu z roku 1988 vyzvala moderátorka programu BBC všechny přítomné v místnosti, které Nicholas Winton zachránil, aby se postavili. Jak to dopadlo vám neprozradíme, na to už se podívejte sami…

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=6_nFuJAF5F0]


Pokud se chcete o Nicholasu Wintonovi a této události dozvědět více, doporučujeme se podívat na filmy režiséra Mateje Mináče:
 Síla lidskosti – Nicholas Winton, Nickyho rodina a Všichni moji blízcí

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]