Royal Air Force a Karel Janoušek

Spitfire Zdroj: Mail online

Royal Air Force (RAF), neboli Královské letectvo, sehrálo velkou roli v bitvě o Británii, která se odehrála v roce 1940. Mezi mnoha českými letci zde sloužil i Karel Janoušek, který se vyšplhal až na tu nejvyšší příčku a dosáhl hodnosti maršála.

Royal Air Force:  Jde o nejstarší nezávislé letectvo v dějinách lidstva, které vzniklo 1. dubna 1918 a to spojením dvou leteckých armád, konkrétně Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service.
Královské letectvo sehrálo významnou roli v 1. světové válce, ale tou nejdůležitější byla bitva o Británii v roce 1940, kdy se Adolf Hitler rozhodl napadnout Velkou Británii, kde se proti sobě střetli německé Luftwaffe a zmiňované Královské letectvo, které nasadilo do boje převážně letadla typu Spitfire a Hurricane. V Královském letectvu sloužili i někteří českoslovenští letci. Ti měli v RAF 4 perutě (310 stíhací, 312 stíhací, 313 stíhací a 311 bombardovací). Mezi nejslavnějšíi československé letce patří Karel Janoušek, který získal jako jediný čech hodnost maršála. Tuto hodnost mu předal samotný britský král Jiří VI.

Royal Air Force logo Zdroj: Wikipedia.org
Hawker Hurricane Zdroj: Wikipedia.org

Karel Janoušek: Narodil se 30.října 1983 v Přerově Karlu a Adelheid Janouškovým. Když byly Karlovi dva roky přišel o matku, jeho otec se znovu oženil s Boženou Křemíkovou, se kterou měl dalších devět dětí. Karel byl hudebně nadaný a proto byl ve studentském orchestru. Když se po první světové válce vrátil domů oženil se s Annou Steinbachovou, ale s ní žádné potomky neměl. A tak v roce 1924 mohla začít jeho kariéra jako letce.

Karel Janoušek Zdroj: Národní hrdinové

1. světová válka: Po dokončení vojenského výcviku odjel nejprve na Italskou frontu, ale zde bojoval jen do června 1916, než byl odvezen na Ruskou frontu, kde byl později zajat. Aby v ruském zajetí vydržel přidal se k dobrovolnické srbské divizi. Časem se dostal až do nově vzniklýh Československých legií. S legiemi se účastnil mnoha těžkých bitev a byl také u památné bitvy u Bachmaře. V bitvě byl dvakrát zraněn, ale také byl vyznamenán za své činy a schopnosti v bitvě. V roce 1919 byl povýšen na kapitána a o rok později se vracel s Československými legiemi domů do nového Československa.

2. světová válka: Když Němci začali okupovat Československo nebylo tu pro Karla již bezpečno, a tak musel ze země odjet. V listopadu utekl z nově zřízeného protektorátu do Francie, kde bojoval po druhé ve svém životě za svobodu, ale když padla i Francie do Německé moci odjel do Anglie, kde se přidal ke Královskému letectvu. Byl jeden ze zakladatelů Československých perutí u Královského letectva. V rámci tohoto organizování se stal Generálním československým inspektorem letectva. V Anglii se mu dostalo velké pocty a není divu, že zde dostal také mnoho ocenění. Některé dostal přímo od samotného Britského krále Jiřího VI, například ocenění tzv. Knight Commander of the Honourable Order of the Bath. Největší pocty se mu dostalo 8. května 1945, když byl povýšen do hodnosti Leteckého Maršála, což je jedna z nejvyšších hodností v anglickém letectvu. Ve stejný den také Německo kapitulovalo a v Evropě tím skončila 2.světová válka.

Reklama
Přidejte se k nám

Poválečný život: Když se v roce 1948 dostali v Československu k moci komunisté byl propuštěn z armády. Státní bezpečnost donutila, aby emigroval, při tomto pokusu byl zatčen a odsouzen na osmnáct let vězení a byl degradován na vojína, a aby toho nebylo málo komunisté mu sebrali všechna ocenění a vyznamenání, které v boji získal. Po odvolání žalobce byl připsán Janouškovi rok navíc. Ale v roce 1950 byl odsouzen na doživotí, když se pokusil o útěk. Za ta léta vystřídal mnoho vězení, mezi nimi také Leopoldov, který patřil společně s bývalými koncentračními tábory a Jáchymovskými uranovými doly k nejkrutějším vězením komunistického režimu. Když se konečně v roce 1960 dostal na svobodu začala jeho dlouhý boj, aby očistil své jméno. Osm let se zbavoval teroru, který si prožil za mřížemi. Všechno se mu to povedlo v roce 1968, kdy byl zproštěn viny. Na konci svého života začíná psát paměti, ale toto dílo nedokončí, jelikož v roce 1971 v Praze umírá. Až v roce 1989 se mu navrátí veškerá ocenění a vyznamenání a dokonce dalších pár získá.

Brána vězení Leopoldov Zdroj: Wikipedia.org

Ocenění a vyznamenání: 

  • Letecký maršál
  • Divizní generál
  • Armádní generál – Nejvyšší hodnost společně s leteckým maršálem. (In memoriam- tuto hodnost získal až po své smrti)
  • Řád Bílého lva
  • Řád Milana Rastislava Štefánika
  • Řád Slovenského národního povstání
  • Československý válečný kříž
  • Československá medaile za chrabrost před nepřítelem

 *Na jeho život odkazuje píseň Far from the Fame od švédské skupiny Sabaton*

Sdílejte článek
Autor má rád historii, hlavně období 2. světové války a středověk. Mimo historii se zajímá o sport a rockovou/metalovou hudbu.
[fbcomments]