Prokletá města Hirošima a Nagasaki

Japonské město Hirošima po výbuchu atomové bomby Zdroj: The New York Times

Už je to necelých 72 let, co 6. a 9. srpna 1945 Spojené státy americké shodily atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. V tomto článku si celou tuto událost připomeneme a vysvětlíme si, co se tenkrát doopravdy stalo.

Vědci z Velké Británie, USA a Německa začali v roce 1938 pracovat na tom, jak by se atomová energie dala využít jako vojenská zbraň. V Americe se výzkum stal velmi důležitým středem pozornosti, jelikož se obávali toho, že Německo přijde na způsob využití atomové energie jako první. Nacisté se ale naopak zaměřili na jiné věci a tento výzkum nepovažovali za prioritní. Byl 10. a 11. srpen roku 1942, když americká armáda zahájila tajný projekt s názvem “Manhattan“.

Komisní výbor, vedený Robertem Oppenheimerem, doporučil jako možné cíle útoku japonská města Jokohamu, Kjóto, Hirošimu, a sídlo císařské armády v Kokuře. Tyto potencionální cíle byly vybrány podle jejich velikosti, terénu a možného způsobeného poškození.

Popis Hirošimy zněl takto: “Důležitý armádní sklad a přístav uprostřed městské průmyslové oblasti. Pro radary je to dobrý cíl a město má dostatečnou velikost, aby mohla být značně poškozena jeho velká část. Okolo jsou kopce, které pravděpodobně zlepší účinek a zvýší tak poškození od výbuchu“.

Cílem USA bylo přimět Japonsko k bezpodmínečné kapitulaci v souladu s podmínkami Postupimské deklarace (tu vydaly Spojené státy, Spojené království a Čína v průběhu postupimské konference).

Zasedání postupimské konference Zdroj: wikipedia.org
Reklama
Přidejte se k nám

Tehdejší americký prezident Harry Trutman přikázal vzhledem k velkým ztrátám svých vojsek v Japonsku svrhnout první atomovou pumu, která byla pojmenována “Little Boy“ (Chlapeček). Kolem osmé hodiny ranní obdržela posádka bombardéru rozkaz velitele amerického letectva v Tichomoří ke svržení bomby právě na Hirošimu. O dvě minuty a několik vteřin později byla odjištěna uranová nálož, která se rovnala výbuchu 12 500 tun TNT. K výbuchu došlo ve výšce 600 metrů nad Hirošimou. Okamžitě se na místě výbuchu vytvořil rudý oblak dýmu ve tvaru hřibu. Vznikla také vlna ohně, která se šířila rychlostí 1 200 kilometrů za hodinu. V okruhu necelých dvou kilometrů byly znatelně zničeny všechny budovy. Radiace okamžitě usmrtila všechny obyvatele a zvířata, kteří se v době výbuchu nacházeli jeden kilometr kolem epicentra. Celkový počet obětí postupně vystoupal na neuvěřitelných 200 tisíc.
9. srpna se rozhodla Amerika na Japonsko svrhnout další atomovou bombu. Byla ale mnohem silnější, její síla odpovídala 22 tisíc tunám TNT. Je také důležité zmínit, že původním cílem byla Komára, s tou se však vyskytlo několik problémů, především špatné počasí, které jejím obyvatelům nejspíše zachránilo život. Nagasaki, na pobřeží ostrova Kjúšú, se stalo novým středem pozornosti. K výbuchu došlo ve 12 hodin v noci. Odhadovaný počet obětí se pohybuje kolem 75 tisíc.

Atomové pumy Little Boy (nalevo) a Fat Man (napravo) Zdroj: wikipedia.org, Edit: neobycejny-svet.cz
Atomové hřiby nad městy Hirošimou (nalevo) a Nagasaki (napravo) Zdroj: wikipedia.org, Edit: neobycejny-svet.cz

Bývalý japonský císař Hirohito 14. srpna během svého projevu potvrdil kapitulaci. V dopisech, které napsal vojákům a námořníkům, však tvrdil, že za jeho rozhodnutí vděčí Sovětskému svazu a nepadla zde jediná zmínka o atomových bombách. Zástupci Japonska poté 2. září podepsali na americké bojové lodi USS bezpodmínečnou kapitulaci svých vojsk.

Hirošima (nalevo) a Nagasaki (napravo) dnes Zdroj: chernobylguide.com, Edit: neobycejny-svet,cz

Obě města jsou dnes důležitým zdrojem průmyslu a zároveň bezpečným a oblíbeným cílem turistů. Na to, co se tu stalo, se však nikdy nezapomene. 

 

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]