Osvětim: Tragédie, na kterou se nezapomíná

Zdroj: Pinterest

Většina z vás nejspíše ví, že koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz) byl využíván Němci během 2. světové války k vyhlazení statisíců nevinných lidí. V tomto článku vám přiblížíme to, jak přesně to tam vypadalo a jak tato událost došla ke svému konci.

Největší koncentrační tábor na světě byl postaven na příkaz Heinricha Himmlera (říšského vůdce SS a vůdce gestapa) ze dne 27. dubna 1940 a velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Byl postaven vězni z koncentračního tábora v Dachau. Lidé z celého okolí se museli ze svých domů vystěhovat. Prvními vězni byli obyvatelé Polska.
Němcům bylo jedno, jestli šlo o muže, ženy, či děti. Pokud byl člověk schopný pracovat, musel tak udělat. V podstatě neměl na výběr, jinak by ho totiž čekala smrt. Lidé tu trpěli hlady, prožívali obrovské bolesti a zemřít mohli prakticky kdykoli. Doporučujeme se podívat na dokument o ženě, která tuto tragédii přežila a vypráví, co všechno zažila…

Tábor Auschwitz I byl určen mužským vězňům, později i válečným zajatcům. S těmito lidmi bylo nakládáno neuvěřitelně krutě a necelá desetina, která přežila, pak byla přesunuta do nového tábora Birkenau, vzdáleného 3 kilometry od Osvětimi. Auschwitz I byl poté předělán na ženský tábor, který byl od toho mužského oddělen vysokou zdí. I ženy byly ale později přemístěny do tábora Birkenau. Tábor se během let dále rozrůstal – tvořily ho 3 hlavní tábory – Auschwitz I, Auschwitz II – Birkenau, Auschwitz III – Monowitz a více než 40 podtáborů.

Tábor Birkenau Zdroj: Infobae

Auschwitz I
V této části se nachází známý symbol Osvětimi – brána s nápisem „Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje). Vězni museli celé dny pracovat, slova jako dovolená nebo odpočinek tu neexistovala. Proto když se večer vraceli, nesli těla svých mrtvých spolupracovníků, kteří zemřeli vyčerpáním. K tomuto jim ještě hrál orchestr, který je měl „rozveselit“, ale sloužil spíše jako zábava pro Němce.
V této části se nacházela i ošetřovna, ale pokud jste se sem dostali, byla to pro vás jasná smrt. Němci totiž vybíral ty, kteří už neměli sílu pracovat a poslali je do plynových komor nebo je usmrtili injekcemi.
Bylo zde vězněno více než 17 tisíc židovských i nežidovských žen z Německa a zemí okupovaných nacisty. Zemřely jich tu tisícovky, ať už v plynových komorách, hladem, epidemií, hygienickými podmínkami nebo vyčerpáním z nekonečné práce.
Pracovní tábor pro ruské válečné zajatce byl umístěn v plotem oddělených blocích. Muži tu umírali hromadně, jelikož byli podrobeni brutálnímu zacházení příslušníky SS.

Nápis “Práce osvobozuje“ Zdroj: Pinterest

Blok 11, známý jako “blok smrt“, měl několik funkcí, ze kterých byla nejdůležitější funkce ústředního vězení tábora. Byli tu umísťováni vězni z celé Osvětimi. Čekal je výslech, který obvykle končil smrtí. Byli tu dokonce vězni, kteří byli nuceni zemřít vyhladověním a to z toho důvodu, že je Němci trestali za útěk jejich spoluvězňů.
Mezi bloky 10 a 11 se nácházela “Stěna smrti“, kde byly zastřeleny desítky lidí.

“Stěna smrti“ Zdroj: Pinterest
Reklama
Přidejte se k nám

Auschwitz II – Birkenau
Tábor v Birkenau byl zdaleka největším v Osvětimi. Právě zde, v plynových komorách, našla smrt většina lidí. Spousta záznamů bylo spáleno, ale odhadem tu mělo zemřít 2,5 milionu Židů.
Nacházela se tu “Sauna“, kde byli dezinfikováni nově příchozí vězni. Na jejich předloktí jim byla také vytetována čísla, museli se obléct do pruhovaných vězeňských uniforem a bylo jim tupými žiletkami oholeno veškeré tělesné ochlupení.
Höss si dobře uvědomoval to, že křik ze sousedních bloků by mohl vězně dost vážně vyděsit. Proto nechal upravit rodinný dům na nedalekém poli. Židé do tohoto domu, kterému se říkalo “Červený domek“ nebo “Bunkr“, vstupovali v domnění, že jdou do sprchy. Otvorem ve stěně zde byl poté vpouštěn plyn (Cyklon B).
V pecích bylo možné spálit přes 4 tisíce těl denně. V Birkenau byly postaveny 4 krematoria s vlastními plynovými komorami. Krematoria s označením II. a III. byla totožná, stejně jako krematoria IV. a V.

Tetování, kterým byli označováni vězni Zdroj: Zimbio

Pokračujte prosím na další stránku článku kliknutím na číslo 2 níže.

1
2
Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.

Komentujte prostřednictvím facebooku