O čem pojednávala válečná operace Anthropoid?

Foto: muzeum-beroun.cz

Operace Anthropoid byla jednou z největší Československých operací během druhé světové války. Jednalo se o krycí název pro atentát na Reinharda Heydricha.

Plán i výcvik operace vzniká v Anglii, kde se počítá s tím, že hlavními atentátníky budou Jozef Gabčík a Karel Svoboda, ale při výcviku se Svoboda zraní a musí být nahrazen. Na Gabčíkovu žádost je nahrazen za Jana Kubiše.

Zleva: Jozef Gabčík, Karel Svoboda, Jan Kubiš
Foto: wikipedia.org a idnes.cz
collage: neobycejny-svet.cz
Jan Zelenka, bez jeho pomoci by se atentát pravděpodobně nepodařilo atentát uskutečnit.
Foto: mistapametinaroda.cz

Operace začíná 29. prosince 1941 v 02:25, kdy z anglického bombardéru vyskakují Gabčík s Kubišem. Začátek operace nevypadá nejlépe, protože Gabčík s Kubišem byly vysazeni u Prahy místo u Plzně. Atentátníkům se podaří spojit s odbojářem Janem Zelenkou, který jim zajistí ubytování u rodiny Moravců a prozradí všechny důležité informace – kdy, kudy a kam Reinhard Heydrich jezdí. Místo atentátu Gabčík s Kubišem zvolí zatáčku v Kobylisy a den uskutečnění naplánují na 27. května 1942. Všechno klapne a Reinhard Heydrich opravdu projíždí zatáčkou, v ten moment Kubiš tasí samopal Sten Mk II., ale nevystřelí. Podle několika teorií mu buď selže zbraň, nebo nevystřelí kvůli projíždějící tramvaji. Na řadu musí přijít Gabčík, který na auto vrhá perkusní granát. Heydrich sice zabit není, ale střepiny z granátu ho vážně poraní a je odvezen do nemocnice Na Bulovce, kde po několika dnech umírá. Adolf Hitler posílá do Prahy Heinricha Himmlera, aby našel a popravil atentátníky a nechává na ně vypsat deset milionů korun českých.

Reinhard Heydrich, celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich byl nejenom zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava.
Heinrich Himmler Zdroj: Wikipedia.org

V Česku začíná peklo – popravy nevinných lidí, vyslýchání a následné vypálení Lidic, ale i tak se Gestapu nedaří dopadnou atentátníky. Ke Gabčíkovi s Kubišem se přidává dalších pět parašutistů Josef Bublík, Jan Hrubý, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc a Josef Valčík, kteří se schovají do krypty v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Atentátníky bohužel zradí výsadkář Karel Čurda, kterého pravděpodobně začalo hryzat svědomí a Gestapu udá většinu lidí, kteří pomáhali Gabčíkovi s Kubišem. Den před útokem na kostel sv. Cyrila a Metoděje si přijde Gestapo pro Jana Zelenku, hlavního odbojáře, který pomáhal uskutečnit atentát, ten se stihne zamknout v koupelně, ale polkne kapsli s jedem, vyjde z koupelny a padá na zem. Pravděpodobně poslední slova Jana Zelenky byla „Pánové, nestřílejte! Vycházím ven. Jsem neozbrojen.“ Gestapo si přichází i pro rodinu Moravcových, kde jediná maminka stihne polknout kapsli s jedem, otec a syn jsou zatčeni. Otec vydrží jakékoliv mučení a neprozradí úkryt atentátníků, syn jakmile uvidí uříznout hlavu své maminky kryt prozradí. Následný den začíná boj o kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde se atentátníci nevzdávají bez boje a bojují dokud jim nedojde munice, nechávaje si poslední kulku pro sebe. Karel Čurda je bohatě odměněn za prozrazení informací, které vedly k dopadení odbojářů a atentátníků, ale i pro něj si přijde spravedlnost a v dubnu 1947 je popraven. O tom, co pokračovalo dále zase někdy příště…
Tato vojenská operace byla několikrát zfilmována – Atentát (1964), Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša (2013), Anthropoid (2016).

Sdílejte článek
Autor má rád historii, hlavně období 2. světové války a středověk. Mimo historii se zajímá o sport a rockovou/metalovou hudbu.
[fbcomments]