NASA chce udělat Mars obyvatelným

Zdroj: Flipboard

Přestože to zní šíleně, vědci z NASA (National Aeronautics and Space Administration) navrhli odvážný plán. Prý by mohli pomocí techniky vrátit “rudé planetě“ atmosféru a tak ji udělat obyvatelnou pro další lidské generace.
Mars se zdá jako vyprahlá planeta bez možnosti života, ale mohla mít kdysi velice hustou atmosféru, díky které se tam dříve nacházely hluboké oceány a teplejší klima, které odpovídalo podmínkám pro život.

Vědci si myslí, že Mars ztratil tohle všechno před několika miliardami let zpátky a díky energii ze Slunce pomalu, ale jistě povrch Marsu vyschnul.

Nyní ale NASA prý objevila cestu, jak vrátit Marsu přirozeně jeho atmosféru zpět. Do vesmíru by poslala obrovský magnetický “štít“, který by obnovil jeho magnetosféru a díky toho by si Mars dokázal sám postupem času udělat hustější a silnější atmosféru.

Povrch Marsu Zdroj: Imgur

Na akci s názvem Planetary Science Vision 2050 Workshop řekl Jim Green, ředitel vědecké jednotky NASA, že vypuštění “umělé“ magnetosféry do prostoru mezi Mars a Slunce by mohlo znamenat ochranu červené planety před veškerými vlivy a především zářením Slunce.

“Tato situace pak ochrání povrch Marsu před slunečními erozními procesy a umožní tak jeho atmosféře růst do potřebného tlaku a teploty. Náš tým si moc dobře uvědomuje, že tento koncept může znít nereálně, ale poukazuje na stávající miniaturní magnetosféru, která na Marsu stále existuje. Funguje jako ochrana astronautů a kosmických lodí před zářením z kosmu. Myslíme si proto, že stejná technologie ve větším měřítku by mohla být použita k ochraně Marsu. Pro naší technologii je zatím ale nemožné něco takového vyvinout. Musíme být poté také schopni upravit směr magnetického pole tak, aby vždy tlačil vlivy ze Slunce pryč.“ řekl Green ve své prezentaci.

Reklama
Přidejte se k nám

Kdyby se to podařilo, mělo by podle simulací dojít k ohřátí klimatu Marsu na 4 stupně Celsia, což by mělo stačit k rozpuštění oxidu uhličitého v polárním ledu.
Pokud by se tak stalo, uhlík v atmosféře by pomohl zachytit teplo, jak to dělá na Zemi. Díky tomu by nastal skleníkový efekt, který by následně pomohl k roztátí vody na povrchu Marsu. Objevily by se tu proto znovu řeky a oceány.

Pokud by toto skutečně vyšlo, za pár generací by mohlo dojít k tomu, že Mars bude opět z nějaké části obyvatelný, stejně tak, jako je Země nyní.

Vědci chtějí pokračovat ve výzkumu, aby zjistili, jak dlouho by tato eventuální změna klimatu mohla trvat.
Vylepšená atmosféra Marsu by umožnila rozsáhlejší plochu k obydlení, štít proti většině kosmického a slunečního záření, možnost výskytu kyslíku, a poskytnula by možnost pěstování rostlin a stromů. Ostatně stejně tak, jako na Zemi.

„Pokud tohoto dosáhneme během naší existence, kolonizace Marsu by neměla být daleko.“
Země a Mars Zdroj: The Times

Věříte tomuto projektu, nebo si myslíte, že jde jen o další plán, který NASA nikdy nezrealizuje?

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]