Mnichovská dohoda

Mnichovská dohoda byla smlouva o odstoupení pohraničních území Československa Německu, která byla podepsána čtyřmi nejvýznamnějšími politiky té doby. Bývá označována také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát.

Když se dostal v roce 1933 Adolf Hitler k moci, nikdy se netajil, že nemá rád Čechy a chtěl je také přesunout na Sibiř. Poté, co chtěl znovu zavést Velkoněmeckou říši, obsadil Rakousko a v roce 1938 začal ohrožovat i Česko (Slovensko založilo vlastní fašistický stát s prezidentem Josefem Tisem). Politická strana na našem území tzv. Sudetoněmecká strana (ve které byli převážně němci žijící v českém pohraničí – sudetách) nesouhlasila s politikou, co hlásal tehdejší prezident Edvard Beneš. Včele Sudetoněmecké strany byl Konrád Henlein, který se sešel s Hitlerem a dohodl se s ním, že Henlein musí na Čechy vytáhnout nesplnitelné nároky. Tato dohoda dovedla Beneše k rozhodnutí zakázat tuto politickou stranu, což vedlo k častému přepadávání Čechů Hitlerem, ale nikdy neuspěl všechny nepokoje byly zastaveny. Dokonce sudetští Němci naplánovali incident v Ostravě, kde podle výroků by zmlácen jeden člen Sudetoněmecké strany policistou. Hitler zuřil a prohlásil, že bude sudetské obyvatele bránit i silou a obyvatelé Sudet mu to oplatili věrností. Prezident Beneš po velkém nátlaku ze strany Konráda Henleina a celé Sudetoněmecké strany i přesto, že strana byla zakázána, přijal všechny požadavky, ale to Hitlerovi nestačilo. Znovu začal přepadávat české území a Beneš odpovídá mobilizací. Tak malý stát s malým počtem obyvatel by neměl proti německé přesile skoro žádnou šanci, ale i přesto je většina obyvatel odhodlána bránit svoji vlast. Poslední nadějí pro české země byl Sovětský svaz, s kterým ale nemá žádné společné hranice a přesun vojska přes Polsko, nebo přes Rumunsko byl nesmysl, a tak Češi ztratili poslední naději na záchranu.

Mnichovský diktát:  Světové velmoci jako Francie, Velká Británie nebo Itálie hledaly způsob jak se vyhnout válce, protože se na ni necítily být připraveny. Východisko bylo nalezeno, ale za jakou cenu – chtěly vydat Hitlerovi ČSR doufaje, že mu to postačí a nebude dělat další problémy. A proto se dne 29.září roku 1938 sjedná konference v Mnichově kam dorazí zástupci jednotlivých státu – za Velkou Británii se na konferenci dostavil Neville Chamberlain, za Francii, která byla na papíru naším spojencem, se dostavil Edouard Daladier, za Itálii se dostavil Benito Mussolini a nesměl chybět muž, kterému se mělo ČSR vydat a to Adolf Hitler. Česká vláda na jednání pozvána nebyla, protože by to prý Hitlera rozrušilo. Za dveřmi kanceláře, kde se jednání odehrávalo, čekali dva čeští politici – Masařík a Mastný, na verdikt jednání. Čtyři velcí politici té doby mezi sebou diskutují a půl hodiny po půlnoci podepíšou tzv. Mnichovskou Dohodu, kde je psáno, že Češi musí do 10. října odevzdat pohraničí a vydat území Sudet do rukou Hitlera.

Zleva Chamberlain, Daladier, Mussolini a Hitler.
Foto: Wikipedia.org Collage: neobycejny-svet.cz

Důsledky: 

  • Česká vláda musela rozhodnutí akceptovat
  • Němci začali obsazovat pohraničí
  • obranyschopnost Česka je ochromena
  • Většina české vojenské techniky zůstává v pohraničí a připadá tak Němcům (až třetina techniky použitá němci na dobytí Francie byla česká)
  • Ztráta pěti milionů obyvatel a část vyspělého průmyslu
  • Polsku připadla část Těšínska
  • Maďarsku připadlo jižní Slovensko.

 

Sdílejte článek
Autor má rád historii, hlavně období 2. světové války a středověk. Mimo historii se zajímá o sport a rockovou/metalovou hudbu.

Komentujte prostřednictvím facebooku