Kobalt jako zabiják goril a zotročování lidí v Kongu

Kobalt
Foto: wikipedia.org

 

Gorily Východní žijí v horských lesích na východě Demokratické republiky Kongo a severozápadní a jihozápadní Ugandy. Zde gorily trpěly nedávnými válkami, kdy byly také obětmi, dnes trpí kvůli těžbě kobaltu. Surovinu, z které se vyrábí součástky do naších mobilních telefonů a počítačů. Gorily přichází o přirozené prostředí a jsou loveny pro maso které je dáváno dělníkům, nebo odváženo do restaurací.

Gorila východní
Foto: wikipedia.org

Gorily žijí ve skupinách, kterou vede nejsilnější samec, a když dělníci kvůli odlesňování narazí na takovou skupinu, samec jí brání. Čímž přichází o život a většinou i celá skupina která bez ochrany nemá proti pytlákům šanci. Gorily mají totiž až 99% stejného DNA jako lidé a tak cítí strach, zlost a jiné lidské emoce. Za posledních 20 let se gorilí populace snížila o neuvěřitelných 70 %, což jí dělá silně ohroženým druhem a na světě jich je přibližně jen 5000 kusů.

mládě gorily
Foto: pinterest.com

Z Konga se odváží 60% kobaltu do celého světa a proto se v Kongu tak drasticky ničí příroda. Kobalt se většinou nachází pod pralesy, kde žijí gorily a jiná zvířata. Lesy jsou tak vypalovány, a tak se často stává, že zvířata uhoří.

Hořící prales v Kongu
Foto: greenpeace.org

Těžba kobaltu nemá na svědomí jen gorily, ale také lidi, kteří kvůli těžbě dělají otrockou práci, z které nemají ani 1% průměrné ceny jednoho mobilního telefonu. A aby toho nebylo málo, tak většina dělníků jsou děti, které se kvůli svým rozměrům vejdou do malých otvorů dolů. Navíc pracují bez patřičných ochranných pomůcek a mají kvůli tomu těžké zdravotní problémy.

dětská práce v Kongu
Foto: jablickar.cz
Reklama
Přidejte se k nám

Můžete pomoci i vy tím, že si nebudete každý rok kupovat nový telefon, nebo notebook, a nebudete schovávat staré a opotřebované zařízení doma ale recyklovat a tím dát do oběhu kobalt, který se dál využije. Tím dáte najevo, že nepodporujete ničení prostředí a zabíjení goril a také práci dětí v dolech.

Každý z nás může změnit svět, jen musí změnit svoje myšlení.

Sdílejte článek
Autor má rád vše okolo přírody a zvířat . Taky se zajímá o globální problémy lidstva.
[fbcomments]