Co jsou to vlastně polární záře a kde je nalézt

Severní záře – ''Aurora borealis'' Zdroj: Pinterest

Na někoho působí jako počítačové animace, které někdo pouze vytvořil z obyčejných fotek oblohy. Ačkoli jsou nádherné, mnoho lidí netuší, kde je ukryt jejich původ a díky čemu obloha hraje přes noc všemi barvami. Pokud jste jedním z těch, kteří si tím také nejsou jisti, nezoufejte. V tomto článku vám vysvětlíme, jak vznikají, a odkud je možné je sledovat.

Dá se říci, že polární záře jsou barevné světla poblíž zemských magnetických pólů v atmosféře a leží ve výšce kolem sto kilometrů. Té, která se objevuje na severní polokouli, se říká Aurora borealis a jižní je nazývána Aurora australis (Aurora = polární záře). Tvoří se převážně jen na polární obloze, díky slunečním větrům jsou však vzácně viditelné i v nižších zeměpisných šířkách. Většinou jsou ve tvaru oblouku nebo vějíře a často jsou zelené, červené a vzácně i žluté nebo bílé (díky kyslíku). Dusík zase způsobuje zbarvení do modrofialového odstínu.

Přestože jsou nejlépe viditelné v noci, za jejich vznik můžeme být vděčni Slunci. Vytváří sluneční větry, což je v podstatě plazma tvořená částicemi, protony a elektrony. Magnetické pole Země tyto částice přitáhne do vrchních vrstev atmosféry (jejich rychlost dosahuje až 10 000 km/s), kde se setkají s molekuly vzduchu. Při tomto ději dochází k uvolňování energie ve formě světla, které poté tvoří samotné polární záře.

Pokud někoho z vás fascinuje tento úkaz natolik, že by ho chtěl spatřit na vlastní oči, doporučujeme se vydat do města Tromsø (nachází se v Norsku), Švédska, Finska nebo například na Island. V České republice je polární záře vidět pětkrát až osmkrát za jedenáct let a to jen na vybraných místech.

Aurora Borealis ze Země a z vesmíru Zdroj: nasa.gov, Úpravy: neobycejny-svet.cz
Aurora Australis ze Země a z vesmíru Zdroj: nasa.gov, Úpravy: neobycejny-svet.cz

Měl někdo z vás již tu možnost vidět polární záři na vlastní oči? 

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]