Černobylská havárie: Co se tenkrát přihodilo?

Černobyl Zdroj: chernobyl33.ru

26. dubna roku 1986 se v černobylské elektrárně poblíž města Pripjať na Ukrajině udála nejhorší jaderná katastrofa v historii.
Tato událost se stala v bývalém Sovětském svazu a do dnešních dnů jsou znatelné její následky. Děti se rodí s různými vadami a to samé platí i u zvířat. Co přesně ale tuto tragédii způsobilo?

Vše začalo den před havárií, kdy mělo dojít k odstavení 4. bloku elektrárny. Před tím měl být proveden běžný experiment, jehož plánovaný průběh zněl takto: Snížení výkonu na 25-30 %, což je nejnižší výkon, při kterém je provoz reaktoru povolen. Poté odstavení první ze dvou turbín, odpojení havarijního chlazení a nakonec přerušení přívodu páry.

Experiment však neproběhl tak, jak původně měl. Reaktor byl přetlakován, pára odsunula jeho horní betonovou desku a do reaktoru díky tomu vnikl vzduch. Reakcí grafitu a vodní páry vznikl vodík. V 1 hodinu a 23 minut ráno došlo ke dvěma obrovským výbuchům a k rozsáhlému požáru. Alexandr Akimov (vedoucí směny) a Anatolij Djatlov (zástupce hlavního inženýra) nevěřili, že došlo k nehodě. Dva operátoři šli místo zkontrolovat, zemřeli však na smrtelnou dávku radiace. Stihli ale podat zprávu o tom, že reaktor byl zničen.

Po třech hodinách byl požár za cenu života několika hasičů uhašen. Obrovský radioaktivní mrak zamířil do několika sousedních zemí.

Pomník věnovaný hasičům, kteří zemřeli při tragédii v Černobylu Zdroj: ChernobylZone.cz

O zhruba deset hodin později se výbuch reaktoru stále tajil před okolím. 35 tisíc obyvatel v městě Pripjať nemělo ani ponětí o tom, že byli obklopeni radiací 400x větší, než je norma. Valerij Legasov (člen Akademie věd SSSR) sledoval vše z helikoptéry a jako jediný si uvědomoval vážnost situace. Nařídil evakuaci obyvatel z celého okolí a zasypání reaktoru pískem.

Reklama
Přidejte se k nám

O den později bylo evakuováno celé město Pripjať a 28. dubna se o nehodě díky médiím dozvěděl celý svět. Byl nařízen zákaz vstupu v okolí 30 kilometrů kolem elektrárny. Z těchto míst bylo také evakuováno 350 tisíc obyvatel.
Evakuace celého města trvala týden a byla ukončena 5. května. Tento den došlo také k druhému úniku radiace. Dodnes ale nebylo objasněno, proč se tak stalo.

Evakuace obyvatel z města Pripjať Zdroj: Pinterest

Následky byly děsivé. V Černobylu bylo v době havárie přes 400 zaměstnanců, tento počet se ještě zvýšil o hasiče. Do tehdejšího Československa byl zakázán vývoz potravin a dětské výživy. Úmrtnost se v zasažených místech zvýšila až třikrát. Na Ukrajině bylo touto havárií postiženo 1,5 milionů lidí, v Bělorusku žije 1,2 milionů lidí na zamořeném území a 3,5 milionů osob v oblastech se zamořenou půdou.

Valerij Legasov spáchal sebevraždu po jeho prvním návratu ze zamořené oblasti a Alexandr Akimov zemřel na popálení celého těla. Anatolij Djatlov byl odsouzen na deset let vězení, po pěti letech byl propuštěn a zemřel na zástavu srdce v roce 1995. Nikdy svou chybu ale nepřiznal.

Valerij Legasov (nalevo), Anatolij Djatlov (uprostřed) a Alexandr Akimov (napravo) Zdroj: Pinterest Edit: neobycejny-svet.cz

Valerij Legasov před svou smrtí řekl:

“Celý život jsem bojoval za to, abychom elektrickou energii získávali pomocí jaderné reakce. Teď si myslím, že jsme to dělat neměli. Nepřítel není ukryt v technice. Nepřítelem není typ letadla, typ jaderného reaktoru, typ energetiky. Hlavním nepřítelem je samotný způsob utváření a řízení energetických procesů, způsob plně závislý na člověku. Nejdůležitější je tedy lidský faktor. Zatímco dřív jsme se na bezpečnost dívali jako na ochranu člověka před vlivy techniky, dnes je situace zcela jiná. Dnes musíme techniku chránit před člověkem.”
Město Pripjať je dosud opuštěné, je ovšem možné ho navštívit.
Město Pripjať dnes Zdroj: sciencealert.com

V listopadu roku 2017 bude dokončen kryt kolem reaktoru, jenž by měl zabraňovat úniku radiace na dalších 100 let.

Zabezpečený reaktor v Černobylu Zdroj: Pinterest

Jaký máte na tuto událost názor? Myslíte si, že existuje i “zdravá“ a bezpečná dávka radiace?

Sdílejte článek
Dívka zajímající se o konspirační teorie, přírodu, historické události a vše kolem vesmíru. Ve volném čase ráda kreslí, poslouchá hudbu, píše příběhy a fotí.
[fbcomments]